• Mikołaje uczniom

• 6 grudnia – jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie. A kiedy rozda już prezenty, wraca do nieba uśmiechnięty” - szkolne mikołajki, bajka w wykonaniu nauczycieli dla dzieci pt. "Najpiękniejszy prezent", ruchowe zabawy mikołajkowe, obdarowywanie prezentami przez Mikołaja

Tak jak w słowach piosenki, 6 grudnia wszystkie dzieci z naszej szkoły czekały z niecierpliwością na Mikołaja. W oczekiwaniu na Mikołaja uczniowie obejrzeli bajkę przygotowaną przez nauczycieli pt. Najpiękniejszy przezent”. Po wielu trudach podróży i mimo niesprzyjających warunków (brak śniegu) zjawił się wyczekiwany przez najmłodszych uczniów i maluchów. Ci starsi (podobno nie wierzą) też z zaciekawieniem zaglądali przez uchyloną kotarę. Wierszem, piosenką, tańcem, powitaliśmy miłego Gościa. Mikołaj w towarzystwie elfów, obdarował naszych milusińskich prezentami. Uradowane dzieci nie chciały się z Nim rozstać… Ale Mikołaj obiecał, że wróci ponownie za rok. Miły, świąteczny nastrój udzielił się wszystkim. Wszak i dorośli kiedyś byli dziećmi.

• Andrzejki

• "Na Świętego Andrzeja spełniają się wszystkie życzenia" - prezentacja multimedialna o tradycjach ludowych związanych z andrzejkami, wróżby i zabawy andrzejkowe, kawiarenka, słodki poczęstunek

28 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyły się Andrzejki, czyli  zaczarowany świat magii i wróżb. Nauczyciele przebrani za wróżki przygotowali wróżby andrzejkowe dla wszystkich uczniów. W tym dniu korytarz zamienił się w „salę wróżb”, w której uczniowie mogli się dowiedzieć, co czeka ich w przyszłości. Ten, kto chciał poznać swoją przyszłość, z niecierpliwością przekuwał papierowe serce, w celu poznania imienia przyszłego męża, czy przeszłej żony, losował bileciki z nazwami zawodów. Wiele emocji wzbudziła również wróżba z ciasteczek. Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Były tańce przy ulubionej muzyce, konkursy oraz kawiarenka. Wszyscy uczniowie wspaniale się bawili i mieli duże poczucie humoru.

• „Święty Andrzej szczęście wróży z wosku, butów i ostróżyn”- Andrzejki - filia w Malużynie.

• Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy i poznania tajników przyszłości. Wróżby  pobudzają wyobraźnię,  uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości oraz przenieść w świat marzeń i fantazji.

Pielęgnując polskie tradycje ludowe, w dniu 24 listopada zorganizowaliśmy wieczór andrzejkowy w naszej szkole. Na wstępie wszyscy uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o obchodach wigilii św. Andrzeja w dawnych czasach oraz poznali postać św. Andrzeja. Następnie nastrojowo udekorowana sala gimnastyczna zmieniła się w tajemniczą Krainę Czarów, a najstarsze uczennice przyjęły role wróżek. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony, gwiazdy i inne elementy dekoracji dodawały klimatu całej zabawie. Podczas magicznego wieczoru nie zabrakło tradycyjnego wyścigu butów, serduszek z imionami oraz przysłów andrzejkowych. Z mowy kwiatów każdy uczestnik zabawy dowiedział się jaki zawód będzie wykonywał w przyszłości oraz kim  będzie jego przyszła wybranka lub wybraniec. Dużą frajdą dla wszystkich było poznawanie swojej przyszłości ukrytej w balonach. Wróżbom towarzyszyły tańce w rytm skocznej muzyki, a dodatkową atrakcją wieczoru  był słodki poczęstunek.

Ciekawi jesteśmy czy komuś spełnią się andrzejkowe przepowiednie? Z niecierpliwością czekamy na kolejne wróżby za rok...