• Historia naszej szkoły

• Szkoła Podstawowa w Woli Młockiej

Przeglądając Kronikę Szkoły Podstawowej  w Woli Młockiej docieramy do czasów, które są odległą historią. Na poszarzałych nieco stronach przeszłość powraca przywołana do życia ruchem ręki przerzucającej kolejne karty.

Czytamy: „Po zawierusze wojennej i sześcioletniej okrutnej okupacji Szkoła Podstawowa w Woli Młockiej została uruchomiona w początkach kwietnia 1945 roku. Mieściła się w dwóch budynkach a kierownikiem był J. Piotrowicz. Była to szkoła o sześciu oddziałach do których uczęszczało 48 uczniów…”

Po pierwszym kierowniku, który w 1948 roku zrezygnował z posady, jego miejsce zajął Lubieniecki, a po nim funkcję tą pełnili m.n. Jadwiga Schenk, Stefan Zembrzuski, Roman Makowski, Kazimierz Jankowski, Janina Sobczak.

Od 1950 roku placówka została przeniesiona do przestronnego budynku. W styczniu 1952 roku szkoła otrzymała czwarty etat nauczycielski, dzięki czemu stała się pełną szkołą 7-mio klasową. Zlikwidowano wtedy klasy łączone, jednak nauka odbyła się w dalszym ciągu na dwie zmiany.

W 1986 roku oddano do użytku budynek przedszkola. Jednak z braku odpowiedniej ilości dzieci, budynek zajęła Szkoła Podstawowa. W tym samym roku dyrektorem tej placówki został Janusz Goszczyński, który tę funkcję pełnił do 2001 roku. Obecnie dyrektorem jest p. Małgorzata Sobolewska.

Szkoła ta, od początku swego istnienia tworzyła urozmaicone życie kulturalne i społeczne. Organizowano różnego rodzaju apele, choinki noworoczne, brano czynny udział w różnego rodzaju akcjach, także zalesiania okolicy.

Filia zamiejscowa w Malużynie

Początki szkolnictwa w Malużynie datują się na początku XIX wieku. Stało to się za sprawą właściciela tego majątku, Tadeusza Mdzewskiego, który na początku XIX wieku zagwarantował jej finansowe wsparcie. Chciał on, „.. aby w szkole tej dzieci włościan Malużyna i ubogich okolicznych, w pisaniu, czytaniu i rachunkach bezpłatnie uczeni być mieli” . Kilkanaście lat później, miejscowość ta przejęli Łempiccy, którzy zaprzestali wspierania placówki, co w konsekwencji doprowadziło do upadku szkoły. Następna szkółka powstała w 1842 roku. Pod koniec XIX stulecia istniała tam szkoła katolicka, która 14 XII 1905 roku przyłączyła się do walki o język polski w instytucjach oświatowych.

W 1917 roku placówka ta przeszła pod zarząd Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Była to jednoklasowa szkoła powszechna, w której pracował jeden nauczyciel. Początkowo był nim Aleksander Skwara. W tym czasie, w szkole uczyło się 50-70 dzieci, które pochodziły z okolicznych wsi. Ich liczba wraz z upływem czasu rosła. W roku szkolnym 1933/34 szkoła została podniesiona do stopnia trzyklasowej.

Po zakończeniu działań wojennych, szkoła w Malużynie zaczęła funkcjonować w lutym 1945roku.

Obecnie jest zamiejscową filią Szkoły Podstawowej w Woli Młockiej