„ Ojczyzna to pamięć i groby.
Narody, które tracą pamięć,
tracą życie.”
W roku 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę 08.05.2018 r. w rocznicę zakończenia II wojny światowej odbyła się wycieczka uczniów naszej szkoły i filii w Malużynie do Lasu Ościsłowskiego – Miejsca Pamięci Narodowej. .
Las Ościsłowski nazywany „ Małym Katyniem” to miejsce, gdzie spoczywają setki pomordowanych Polaków w czasie okupacji hitlerowskiej z czasu II wojny światowej.
Było to „ulubione przez Niemców miejsce do wykonywania egzekucji” . Zwożono tutaj ludzi z okolicznych powiatów i tracono potajemnie. „ Cały las był miejscem kaźni – tak pisał R. Bartold, znany ciechanowski regionalista.
Zachowały się dwa większe cmentarze wojenne. Każdy z krzyży na cmentarzach w lesie ościsłowskim odpowiada 26 lub 45 „nieznanym ofiarom terroru hitlerowskiego”. Spoczywa tutaj bardzo duża liczba ludzi, chociaż dokładnych danych do dziś nie ustalono.
Na cmentarzu w głębi lasu spoczywają ofiary jednorazowej akcji pod kryptonimem
„ łaskawej śmierci” przeprowadzonej przez Niemców 20.02.1940r. Niemcy rozstrzelali wówczas od 1000 do 3000 ludzi starszych, chorych i niepełnosprawnych mieszkańców Ziemi Ciechanowskiej, których tu zwabiono obietnicą leczenia. Rozstrzelano ich jednego dnia, ponieważ jak głosi napis na płycie nagrobnej „ w ich chromych sercach biły polskie serca”.
Na drugim cmentarzu spoczywają więźniowie polityczni, ludzie konspiracji, którzy nie godzili się na bezczynność wobec wroga. Byli to w większości żołnierze Armii Krajowej. Przywożeni byli zwykle nocą z ciechanowskiego gestapo i tu rozstrzeliwani. Na pewno zginęło tutaj dwóch kapłanów: ks. Jan Karwowski – proboszcz z Krasnego i ks. Stefan Nowakowski, proboszcz z Węgrzynowa.
Z tragiczną historią tego miejsca i działalnością żołnierzy AK placówki Ościsłowo zapoznała wszystkich przybyłych p. Bożena Załuska. Była to wzruszająca lekcja historii dla wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy w większości przybyli tutaj po raz pierwszy.
Na zakończenie pobytu w lesie zapaliliśmy znicze i wspólną modlitwą oddaliśmy hołd tutaj pomordowanym za wolność naszej Ojczyzny. Oni zginęli, abyśmy my mogli żyć w niepodległej Polsce. Toteż obowiązkiem nas żyjących w wolnej Ojczyźnie jest „ fakty, ludzi i wydarzenia ocalić od zapomnienia.”