Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 4 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszej szkoły. Oczekując upragnionego Gościa dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały bajki i ciekawostek o Mikołaju. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły z zabawach Mikołąjkowych, były zabawy ruchowe, konkursy, tańce w których dzieci chętnie uczestniczyły. Po zakończonej zabawie dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do klasy zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Dzieci były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i własnoręcznie przygotowanymi pracami przedstawiającymi Mikołaja. Po spotkaniu z Mikołajem na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.
Mikołajkowe niespodzianki – dzień ze Świętym Mikołajem
- 29
W JESIENNYM NASTROJU – FILIA W MALUŻYNIE
Jak co roku, w dniu 23.09 uczniowie klas 0-III świętowali nadejście kolorowej pory roku – jesieni. Cała zabawa rozpoczęła się od powitania zacnego gościa - Pani Jesieni, która zachwycała maluchów niepowtarzalnym urokiem oraz barwami swojego stroju. Nie bez znaczenia był przyniesiony przez damę koszyk z darami, do którego łakomie zerkały dzieciaki. Były w nim same witaminowe łakocie czyli warzywa i owoce. Uczniowie klas II-III przeprowadzili wywiad z przybyłym gościem, dowiadując się przy tym wielu ciekawostek o tej porze roku. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości, wraz z Panią Jesienią bawili się świetnie w jesienne zabawy ruchowe, potem delektowali się przy ognisku pieczonymi ziemniakami oraz kiełbaskami. Uwieńczeniem całej imprezy były plastyczne popisy dzieciaków - ziemniaczane stworki. Okazało się, że nasz gość to uzdolniona artystka. Jej stworek to super dzieło! Podobnie jak pozostałe prace dzieci. To wydarzenie w jesiennym nastroju było wspaniałym przeżyciem dla dzieci, wprowadzeniem do kręgów tematycznych o jesieni oraz czasem dobrej zabawy, przynoszącej wiele radości wszystkim uczestnikom
20
Hokus – pokus, czary - mary – zabawy andrzejkowe
Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Koniec listopada, to czas Andrzejek - czarów, wróżenia, przepowiadania, co przed nami. Nasi uczniowie również chcieli zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co czekaich. Zebraliśmy się więc 27 listopada, aby razem z klasa 0-I wspólnie się pobawić, poczarować i powróżyć. W tym dniu pomagały nam czarować wróżki -„Wróżka Dobrego Serduszka" - pani Agnieszka, która zabrała dzieci do świata magii i czarów. Dowiedzieliśmy się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno niewidzianego, ile prezentów dzieci dostaną od Mikołaja...) i tej bardziej odległej (np. jaki zawód wybiorą dzieci w dorosłym życiu). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią - przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.
21
Zakończenie projektu „Wpólne kroki w Cyberświecie”
- 9
Pamiętamy o tych, którzy odeszli
W nawiązaniu do Święta Zmarłych w dniu 30.10.2020 roku dzieci z naszej szkoły z klasy I i III odwiedziły pobliski cmentarz w Malużynie. Wizyta w tak ważnym miejscu niesie za sobą tradycję zapalenia zniczy, tak i w tym dniu dzieci zapaliły symboliczne światełka na grobie. Dzieci doskonale wiedziały jak należy się zachować w tym szczególnym miejscu. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przy grobie zmarłych księży pracujących w tutejszej parafii dzieci wspólnie z panią zmówiły modlitwę, złożyły wiązanki i zapaliły znicze. Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie. W szkole staramy się uczyć dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazać im, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci. Dzisiejszy dzień przyniósł naszym wychowankom wiele refleksji i przemyśleń, którymi chętnie się dzielili po powrocie do szkoły.
9
Pasowanie na ucznia
- 19
Pięcioro uczniów klasy I z naszej szkoły 13 października zostało przyjętych do szkolnej społeczności. Na wstępie nowi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności, wiadomości oraz uzdolnienia w czasie pierwszego szkolnego egzaminu. Mimo stresu związanego z pierwszym publicznym występem dzieci świetnie poradziły sobie. Udowodniły, że są gotowi stać się stuprocentowymi uczniami, a obecność rodziców, nauczycieli i kolegów dodała dodatkowej wagi tej uroczystości. Następnie Dyrektor Szkoły Małgorzata Sobolewska dokonała ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej. Twarze pierwszaków zdradzały ogromne przejęcie, jednak najbardziej wzruszeni byli rodzice swoich pociech. Na zakończenie nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć, upominków i słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców pierwszoklasistów.
Jesienne grzybobranie
- 12
23 października dzieci z klas 0,I wybrały się do lasu na grzyby. Przed wyjściem dzieci zostały zapoznane z regulaminem zachowania się w lesie, zasadami bezpieczeństwa podczas wycieczki. Bardzo mile powitała nas pogoda – jesiennym słoneczkiem. Podczas spaceru po lesie dzieci miały okazję poznać w naturalnym środowisku grzyby jadalne i trujące, podziwiały przy tym uroki pięknej jesieni. Dowiedziały się, że nie mogą zbierać grzybów bez nadzoru osoby dorosłej. W drodze powrotnej wsłuchiwały się w odgłosy lasu: szum drzew, śpiew ptaków. Dzieci w tym dniu poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.
List Fundacji Rodzice szkole
Ważne informacje!
Szanowni Państwo,
W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń spowodowanych poważną sytuacją epidemiczną w kraju od 26.10.2020 r. do 08.10.2020r. uczniowie klas IV-VIII będą brali udział w zajęciach edukacyjnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Każdy uczeń jest zobowiązany do realizacji zajęć z poszczególnych przedmiotów w systemie zdalnym. Kształcenie będzie się odbywało przez e-dziennik Librus. Komunikatory społecznościowe (Messenger) czy poczta elektroniczna będą wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Zajęcia będą się odbywały zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć i w określonych przez niego godzinach.
Wobec powyższego prosimy Państwa o:
- zapewnienie dziecku odpowiedniego miejsca do nauki (cichego, pozwalającego na skupienie i samodzielną pracę),
- zapewnienia dostępu do sprzętu umożliwiającego zdalną naukę (komputera, tabletu, telefonu) oraz do Internetu,
- kontrolowanie wykonanej pracy,
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka w sieci,
- motywowanie dziecka do systematycznej pracy.
Liczymy na owocną współpracę i dziękujemy za zrozumienie z Państwa strony w tej trudnej sytuacji.
Dyrekcja i Nauczyciele
Informacja dla rodziców dzieci uczestniczących w "Programie dla szkół"
Szanowni Państwo,
Dziękujemy za udział Państwa szkoły podstawowej w edukacyjnym Programie dla szkół, dzięki któremu dzieci z klas I-V mogą w praktyce uczyć się zasad zdrowego odżywiania, poprzez regularne spożywanie owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz powiązane działania edukacyjne.
Mając na uwadze, iż dla jak najskuteczniejszej realizacji programu i osiągania jego celów ważne jest zaangażowanie zarówno szkół, w których jest on realizowany, jak również wsparcie rodzin dzieci w nim uczestniczących, przekazujemy Państwu do wykorzystania przygotowaną informację – w formie listu skierowanego do rodziców i opiekunów dzieci uczestniczącychw programie. W związku z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego realizacji programu w przygotowanym liście przypominamy rodzicom o zasadach i celach programu, w którym uczestniczą ich dzieci oraz o jego ważnych aspektach, na które powinni zwrócić uwagę. Zachęcamy również do kontynuowania aktywności związanych ze zdrową dietą oraz aktywnym stylem życia w domu rodzinnym.
Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o udostępnienie załączonego listu rodzicom zgodnie z formą komunikacji z rodzicami przyjętą w Państwa szkole np. mailowo lub poprzez dziennik elektroniczny itp., za co z góry serdecznie dziękujemy.
Z poważaniem,
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
CYBERŚWIAT
Uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Woli Młockiej rozpoczęli realizacje programu profilaktycznego „Wspólne Kroki w Cyberświecie”. Program ten opracowany został przez zespół doświadczonych profilaktyków współpracujących z Fundacją „Poza Schematami”. Głównym celem programu jest ukształtowanie wśród dzieci wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych, a także chronią przed uzależnieniami od nich. Zajęcia zostaną poświęcone nie tylko zagadnieniom związanym z zasadami bezpiecznego i rozważnego używania mediów elektronicznych, ale i rozwijaniu ważnych umiejętności dzieci, takich jak komunikacja czy radzenie sobie z emocjami. Uczniowie odbyli już pierwsze zajęcia, podczas których założyli bloga klasowego pod nazwą „Przyjaciele z trzeciej w Cyberświecie” na którym będą się dzielić swoimi poczynaniami i wrażeniami dotyczącymi realizacji programu.
Zapraszamy wszystkich do odwiedzania i komentowania: spwolamlockaklasa3.blogspot.com.
Agnieszka Czaplicka
Informacje związane ze stypendium szkolnym dla uczni
Informuję, że do 15 września 2020r. należy złożyć wniosek o stypendium szkolne. Wzór wniosku, odpowiednich oświadczeń oraz instrukcja wypełnienia wniosku znajdują się na stronie internetowej szkoły.
Druk wniosku można także odebrać w szkole.
Małgorzata Sobolewska
Bezpieczeństwo uczniów w środkach transportu zbiorowego
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury oraz Główny Inspektor Sanitarny przygotowali wspólny list dotyczący bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. W liście podkreślili m.in., że zarówno uczniowie korzystający z komunikacji publicznej, jak i szkolnych autobusów są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust.
W załącznikach znajdziecie Państwo powyższe dokumenty. Zapraszamy do lektury.
Procedury bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej w Woli Młockiej
Procedury bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej w Woli Młockiej
Realizacja powyższych procedur ma na celu wdrożenie wytycznych MZ,GIS oraz MEN w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego uczniów uczęszczających do szkoły w okresie od 1 września 2020r.
Zasady organizacji zajęć w szkole.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Rodzice/opiekunowie ucznia przebywający na terenie szkoły muszą przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Opiekunowie odprowadzający dzieci do oddziału przedszkolnego mogą wchodzić do szatni i na hol główny, zachowując zasady:
a)1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach wskazanych przez pracownika szkoły
- Kontakt nauczycieli i wychowawców z rodzicami ucznia odbywa się z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość. W szczególnych przypadkach możliwy jest kontakt bezpośredni po ówczesnym umówieniu się telefonicznie.
- Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
- Z sali, w której przebywają uczniowie, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m.
- Uczeń zobowiązany jest posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczniowie przebywający częściach wspólnych szkoły (w szatni, na korytarzach, w toaletach) podczas przerw międzylekcyjnych zobowiązani są do zakrywania nosa i ust.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
- Podczas korzystania przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły należy zachować dystans 1,5m.
- Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
- Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Pracownicy obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Uczniowie w razie wystąpienia niepokojących objawów chorobowych będą mieli, za zgodą rodziców, mierzoną temperaturę ciała termometrem bezdotykowym.
- Uczniowie dojeżdżający autobusem szkolnym zobowiązani są do zakrywania nosa i ust.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.
- Przy wejściu głównym udostępnione są numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Przy wejściu do budynku szkoły znajduje się stanowisko do dezynfekcji rąk wyposażone we właściwe płyny dezynfekcyjne do rąk oraz umieszczona jest informacja o sposobie dezynfekowania rąk.
- Obowiązek dezynfekowania rąk przed wejściem do szkoły mają wszyscy uczniowie powyżej 6 roku życia, pracownicy szkoły, rodzice oraz osoby z zewnątrz.
- Uczniowie do 6 roku życia po wejściu do szkoły i wizycie w szatni są zobowiązani umyć ręce wodą z mydłem.
- Rodzice oraz osoby z zewnątrz na terenie szkoły zobowiązani są także do noszenia osłony ust i nosa.
- Uczniowie zobowiązani są do noszenia osłony nosa i ust w przestrzeni ogólnodostępnej tj. na korytarzach, w szatni, w toalecie.
- Osłonę na usta i nos zobowiązani są nosić także nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjne.
- Wyznaczona osoba z personelu sprawdza czy wszystkie osoby wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, mają zakryte usta i nos oraz monitoruje czy nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
- Wszyscy pracownicy mają obowiązek regularnego mycia rąk wodą z mydłem, szczególnie:
- przed i po kontakcie z uczniami,
- po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem,
- po usunięciu środków ochrony osobistej
- Nauczyciele dopilnują, by uczniowie też często myli ręce, szczególnie:
- po przyjściu do szkoły,
- przed jedzeniem,
- po powrocie ze świeżego powietrza,
- po skorzystaniu z toalety.
- Wszyscy nauczyciele, pracownicy i uczniowie powinni dbać o prawidłową higienę dróg oddechowych:
- podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamykanego kosza i umyć ręce,
- unikać dotykania oczu, nosa i ust.
- Zużyte środki ochrony osobistej (maseczki jednorazowe, rękawiczki jednorazowe) należy wyrzucić do kosza znajdującego się w toalecie. Przy zdejmowaniu maseczki lub rękawiczek należy stosować odpowiednią instrukcję.
- Codzienne prac porządkowe podlegają procesowi monitorowania, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników - za czynności monitorowania odpowiada dyrektor szkoły.
- Proces dezynfekcji, przeprowadza się ściśle przestrzegając zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
- Należy ściśle przestrzegać czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji – czas określony jest przez producenta.
- Wszyscy pracownicy szkoły w razie konieczności będą zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych są wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk odpowiednie instrukcje.
- Toalety będą czyszczone lub dezynfekowane na bieżąco.
Spożywanie posiłków na terenie szkoły
- Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obowiązują warunki higieniczne wymagane przepisami prawa odnoszące się do funkcjonowania żywienia zbiorowego. dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników.
- Osoba wydająca posiłki zobowiązana jest do zasłaniania nosa i ust oraz noszenia rękawiczek ochronnych.
- Pracownik wydający posiłki zobowiązany jest do utrzymania wysokiej higieny stanowiska pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
- Korzystanie z posiłków odbywa się w stołówce zapewniającej prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii.
- Wydawanie posiłków odbywa się zmianowo.
- Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
- Dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć.
- Dania i produkty podawane są przez osobę do tego wyznaczoną.
- Posiłki dostarczane są w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców jednorazowych.
Korzystanie z szatni
- Wszyscy uczniowie oraz rodzice uczniów oddziału przedszkolnego w szatni zobowiązani są do zakrycia nosa oraz ust.
- Jeżeli jest taka możliwość, w szatni należy wykorzystywać co drugi boks. Nakrycia wierzchnie uczniów nie powinny mieć ze sobą kontaktu.
Zasady pracy biblioteki szkolnej
- Biblioteka szkolna jest czynna zgodnie z harmonogramem pracy biblioteki.
- W bibliotece poza nauczycielem bibliotekarzem może przebywać tylko jedna osoba.
- Podczas wypożyczania lub oddawania książek należy zachować dystans 1,5 m.
- Książki podaje nauczyciel, nie ma możliwości przeglądania pozycji znajdujących się na półkach.
- Nauczyciel powinien przekazywać i odbierać książki w rękawiczkach jednorazowych.
- Oddane książki podlegają 2 dniowej kwarantannie. Należy odłożyć je na wyznaczoną w tym celu półkę.
- Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny.
- Po przyjęciu książek od czytelnika należy zdezynfekować blat stolika, na którym leżały książki.
- Książek nie wolno dezynfekować.
- Pomieszczenie biblioteki należy systematycznie wietrzyć.
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19
- Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19”, zwana dalej „procedurą”, obowiązuje od dnia 1 września 2020 r. do czasu odwołania stanu epidemii przez organy nadrzędne.
- Niniejsza procedura obowiązuje wszystkich pracowników zatrudnionych w Szkole Podstawowej w Woli Młockiej, niezależnie od formy zatrudnienia.
- Procedura dotyczy także rodziców i opiekunów prawnych dzieci uczęszczających do szkoły.
- Procedura nie wyłącza obowiązywania funkcjonującej dotychczas w szkole „Procedury postępowania w przypadku wystąpienia u dzieci objawów chorobowych”.
- Dyrektor i pracownicy szkoły zobowiązani są na bieżąco śledzić informacje publikowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, na temat rozpoznawania objawów i sposobu postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem.
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Pracownik szkoły, który przed przyjściem do pracy zauważy u siebie objawy chorobowe, takie jak:
- duszność,
- stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
- objawy przeziębieniowe,
- gorączka,
- kaszel,
- duszności i kłopoty z oddychaniem,
- bóle mięśni i ogólne zmęczenie,
nie przychodzi do pracy, tylko pozostaje w domu i telefonicznie kontaktuje się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, a w razie pogarszania się stanu zdrowia, dzwoni na nr 999 lub 112 i informuje, że może być zakażony koronawirusem.
- O wystąpieniu sytuacji opisanej w ust. 7, pracownik niezwłocznie powiadamia dyrektora – telefonicznie lub w innej formie komunikacji na odległość.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki medycznej, aby uzyskać teleporadę medyczną. Pracownik ten zostaje niezwłocznie odsunięty od pracy i skierowany do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji, wyposażonego w maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi miał kontakt (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
- Zadania określone w pkt 10, wykonuje pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony środkami ochrony osobistej.
- Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę osób przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz stosować wytyczne GIS odnoszące się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt z pracownikiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z dziećmi i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.
- W przypadku zauważenia u ucznia przebywającego w szkole objawów chorobowych lub pogarszającego się samopoczucia, opiekun grupy zgłasza ten fakt dyrektorowi i niezwłocznie informuje telefonicznie rodzica o konieczności pilnego odebrania dziecka.
- W przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów chorobowych, zostaje ono niezwłocznie odsunięte od pozostałych dzieci na odległość co najmniej 2 metrów a następnie odprowadzone do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji, wyposażonego w maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji.
- Odizolowane dziecko cały czas pozostaje pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora, wyposażonego w maseczkę lub przyłbicę, w rękawiczki jednorazowe oraz środki do dezynfekcji – do czasu przybycia rodziców.
- Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi dziecko miało kontakt (blaty, poręcze, uchwyty, itp.).
- Zadania określone w pkt 18 pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony środkami ochrony osobistej.
- Rodzice dziecka są zobowiązani poinformować dyrektora szkoły o stanie zdrowia dziecka, o fakcie potwierdzenia lub nie, zarażenia dziecka koronawirusem oraz wszelkich zaleceniach wydanych rodzicom przez stację sanitarno-epidemiologiczną, w celu podjęcia przez dyrektora odpowiednich działań, zgodnych z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, odnoszącymi się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do podejmowanych działań, pracownik zwraca się do dyrektora szkoły, zaś dyrektor do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w celu konsultacji lub uzyskania porady.
- W celu sprawnego i bezpiecznego przekazywania bieżących informacji między pracownikami oraz między pracownikami a dyrektorem, oraz w celu umożliwienia szybkiego reagowania na sytuacje zagrożenia zakażenia koronawirusem, wprowadza się zasadę kontaktów telefonicznych, z wykorzystaniem telefonów prywatnych pracowników – za ich zgodą.
Dyrektor szkoł
Zasady bezpiecznego powrotu do szkoły- wskazówki dla Rodziców
Zasady bezpiecznego powrotu dla ucznia
List Ministra Edukacji Narodowej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021
Warszawa, 28 sierpnia 2020 r.
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
wkrótce rozpoczniemy nowy rok szkolny 2020/2021. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków. Decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęliśmy po wielu rozmowach i konsultacjach z ekspertami. Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja, podobnie jak wiele innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, powinna funkcjonować w sposób zbliżony do tego sprzed pandemii. Powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach zaplanowała również zdecydowana większość państw europejskich.
Kształcenie na odległość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Przedłużająca się izolacja może w dalszej perspektywie przynieść wiele negatywnych skutków. Chodzi nie tylko o rozwój intelektualny i mniejszą efektywność procesu kształcenia na odległość, ale również o przygotowanie młodego człowieka do dorosłości, do życia w społeczeństwie, które w dużym stopniu kształtuje się w środowisku szkolnym.
Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców – to nasz priorytet. Dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w przypadku większego zagrożenia epidemicznego pozwolą na wprowadzenie adekwatnych do danej sytuacji działań i środków. Stworzyliśmy elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym zarówno dla całej szkoły, jak i poszczególnych oddziałów. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki.
Stale współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym i na bieżąco reagujemy na sytuację. Wspieramy dyrektorów i organy prowadzące w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Umożliwiamy dyrektorom zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji na potrzeby szkół. Przekażemy szkołom również termometry bezdotykowe. Środki te będą bezpłatnie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia.
Wszystkim nam zależy na bezpiecznym powrocie dzieci do szkół. Chcemy, aby uczyły się one razem z rówieśnikami, przy wsparciu ze strony nauczycieli i dyrektorów. Jestem przekonany, że wspólne, odpowiedzialne działania ograniczą ryzyko oraz pozwolą na funkcjonowanie szkół i placówek w tradycyjnej formule.
Nowy rok szkolny to, obok kwestii związanych z bezpieczeństwem, także nowe wyzwania edukacyjne i kierunki działania. Chcemy, aby nauka w szkole rozwijała umiejętności, które pozwolą młodym ludziom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Stąd nacisk na kształtowanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności u uczniów. Ważnym elementem edukacji powinno być także stałe rozwijanie kompetencji cyfrowych, w tym bezpieczne i efektywne korzystanie
z nowych technologii.Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka – uczy szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. Rok 2020 to rok wielu rocznic historycznych ważnych dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i pamięci zbiorowej. W maju świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, a w sierpniu – 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wkrótce obchody podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, a także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Znajomość tych wydarzeń jest kluczowa zarówno dla patriotycznego wychowania młodego pokolenia, jak również dla lepszego i pełniejszego zrozumienia procesów, które dzieją się współcześnie. Chciałbym, aby te rocznice znalazły należne im miejsce w toku edukacji.
Nie możemy zapomnieć o wychowaniu uczniów nie tylko na dobrych obywateli, ale i po prostu dobrych ludzi. Kształtowanie właściwej postawy moralnej młodego pokolenia Polaków to także bardzo ważne zadanie szkoły.
U progu nowego roku szkolnego życzę wszystkim, aby był on spokojny i bezpieczny, a także obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze. Jestem przekonany, że wytrwałość w nauce i konsekwentne rozwijanie swoich talentów pozwoli uczniom osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce i w czerwcu przyszłego roku z dumą odebrać szkolne świadectwa.
Z wyrazami szacunku
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej w Woli Młockiej oraz w Szkole Filialnej w Malużynie odbędzie się 1 września 2020r. o godzinie 9.00.
Ze względów bezpieczeństwa odbędą się tylko spotkania uczniów z wychowawcami. Przedszkolakom oraz uczniom klasy pierwszej mogą towarzyszyć rodzice. W razie potrzeby rodzice uczniów pozostałych klas mogą spotkać się z wychowawcą indywidualnie (po zakończonym spotkaniu z uczniami) lub skontaktować się telefonicznie.
Wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli wchodzących do szkoły proszę o dezynfekcję rąk oraz zakrycie nosa i ust.
Podczas spotkania z wychowawcami uczniowie zostaną zapoznani z planem zajęć oraz procedurami obowiązującymi na terenie szkoły związanymi z pandemią koronawirusa. W/w procedury zostaną także zamieszczone na stronie internetowej szkoły.
Wychowawstwa w roku szkolnym 2020/2021
Klasa 0-I - Pani Agnieszka Czaplicka
Klasa II-III - Pani Dominika Rychlińska
Klasa IV-V - Pani Anna Rudzińska
Klasa VI - Pani Iwona Paczkowska
Klasa VII - Pani Olga Giranowska ( w zastępstwie 1 września Małgorzata Sobolewska)
Klasa VIII - Pani Agnieszka Krupińska
Klasa 0-I SF - Pani Marzena Prusińska
Klasa II-III SF - Pani Małgorzata Osmańska
Rolniku, wypełnij obowiązek i weź udział w spisie!
Rolniku, wypełnij obowiązek i weź udział w spisie!
Po zakończeniu żniw rolnicy z całej Polski będą mieli jeszcze jeden bardzo ważny obowiązek do wypełnienia. Chodzi o Powszechny Spis Rolny, który potrwa od 1 września do 30 listopada br. Nie trzeba czekać na wizytę rachmistrza – warto spisać się samemu przez Internet lub umówić się na spis telefoniczny.
Powszechny Spis Rolny 2020 obejmie wszystkie gospodarstwa rolne w kraju. To najważniejsze badanie polskiego rolnictwa – jego ostatnia edycja odbyła się 10 lat temu. Przygotowania do spisu trwają w całym kraju, również w naszej gminie.
Organizacja spisu w naszej gminie
Spis rolny rozpocznie się we wrześniu, ale intensywne prace przygotowawcze trwają już od dłuższego czasu. Oprócz GUS i Urzędu Statystycznego w Warszawie, który nadzoruje organizację spisu na Mazowszu, do pracy włączył się samorząd lokalny, w tym również nasza gmina. Utworzone zostało Gminne Biuro Spisowe, które odpowiada m.in. za przeprowadzenie naboru kandydatów na rachmistrzów, organizację gminnego punktu spisowego oraz popularyzację spisu w naszej gminie.
Jednym z najważniejszych zadań Gminnego Biura Spisowego jest przeprowadzenie rekrutacji rachmistrzów spisowych. Kandydaci do pracy w naszej gminie mają obowiązek odbyć odpowiednie szkolenie zakończone egzaminem. Osoby, które zdadzą egzamin z najlepszymi wynikami w gminie, w październiku rozpoczną pracę w terenie.
Dlaczego TRZEBA i WARTO się spisać?
Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Osoby uchylające się od tego obowiązku zgodnie z ustawą o statystyce publicznej mogą podlegać odpowiednim sankcjom. Rolnicy nie mają zresztą powodów do unikania spisu: pytania dotyczą wyłącznie danego gospodarstwa i prowadzonej produkcji. Nie ma też pytań o wysokość dochodów rolnika, tylko o ich strukturę.
Z punktu widzenia każdego rolnika warto sobie uświadomić, że Powszechny Spis Rolny - jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju - jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Dzięki niemu możemy zdiagnozować bieżącą sytuację, ale też zaobserwować zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 10 lat w strukturze i działalności gospodarstw rolnych.
Zebrane podczas spisów rolnych dane są wykorzystywane przez instytucje rządowe i samorządowe – w tym również przez naszą gminę. Dzięki tym danym możemy podejmować działania wspierające naszych rolników na poziomie lokalnym. Tym samym poprzez udział w spisie rolnicy pośrednio zyskują realny wpływ na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu.
Nie można też zapominać o korzyściach płynących ze spisu w kontekście unijnej polityki rolnej. Jak każde państwo UE, Polska jest zobowiązana do przeprowadzenia spisu rolnego co 10 lat i w podobnym okresie, co inne państwa członkowskie. Chodzi o to, aby zebrane dane były porównywalne dla całej Unii. Jest to ważne przy kształtowaniu wspólnej polityki rolnej, czyli np. ustalaniu dopłat dla rolników.
Jakie będą pytania?
W spisie rolnym będą zbierane dane dotyczące m.in.: położenia i powierzchni gospodarstwa, produkcji ekologicznej, rodzaju użytkowanych gruntów, upraw, zużycia nawozów, pogłowia zwierząt gospodarskich, rodzaju budynków gospodarskich, a także wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych. Warto zawczasu przygotować niezbędne dokumenty i mieć je przy sobie podczas wypełniania formularza.
Formularz spisowy ma formę elektroniczną i liczba pytań będzie zależeć od działalności gospodarstwa. Jeśli dany rolnik ogranicza się do produkcji na własne potrzeby i ma niewiele upraw czy inwentarza żywego, to będzie musiał odpowiedzieć na mniej pytań niż użytkownik dużego gospodarstwa o zróżnicowanej strukturze produkcyjnej.
W razie wątpliwości co do treści czy zakresu pytań należy się skontaktować z infolinią spisową: 22 279 99 99
Rolniku, przygotuj się do spisu!
Rolniku, przygotuj się do spisu!
Już wkrótce w całej Polsce rozpocznie się Powszechny Spis Rolny – obowiązkowy dla każdego użytkownika gospodarstwa rolnego. Oto odpowiedzi na podstawowe pytania związane z tym ważnym badaniem.
Kiedy odbędzie się spis rolny? Spis rozpocznie się 1 września i potrwa 3 miesiące, do 30 listopada 2020 r. Dane będą zbierane wg stanu na 1 czerwca 2020 r.
Kto musi się spisać? Spisowi podlegają faktyczni użytkownicy gospodarstw rolnych. Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego otrzyma list od Prezesa GUS. Oprócz informacji o obowiązku spisania się, list będzie zawierać ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej. Dlatego to pismo należy zachować aż do momentu spisania się!
Jak się spisać? W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 przewidziano trzy metody do wyboru.
Samospis internetowy to kluczowa metoda spisowa i o niej w pierwszej kolejności powinni pomyśleć rolnicy. Jest to metoda wygodna, ponieważ spisać się można samodzielnie w domu przez komputer lub telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie momencie. Dla rolników, którzy nie posiadają komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, planowane jest przygotowanie na czas spisu Gminnego Punktu Spisowego.
Jeśli rolnik z jakichś ważnych powodów nie może lub nie chce spisać się przez Internet, powinien zadzwonić na infolinię spisową (pod numer 22 279 99 99) i spisać się przez telefon.
Rolnik, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji (Internet lub telefon), może spodziewać się wizyty rachmistrza. Rolnicy powinni pamiętać, że w takim przypadku nie będą już mogli odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć tego na inny termin. Rachmistrze rozpoczną pracę 1 października 2020 r.
Dlaczego spis rolny jest potrzebny? Powszechny Spis Rolny jest organizowany co 10 lat. Jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej mające wpływ na opłacalność ich produkcji.
Gdzie szukać informacji? Podstawowym źródłem informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 jest strona internetowa https://spisrolny.gov.pl/. Warto też na bieżąco śledzić stronę internetową lub konta społecznościowe (Facebook) urzędu gminy oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Ponadto od 17 sierpnia 2020 r. wsparcie i pomoc uzyskamy dzwoniąc na infolinię spisową pod numer: 22 279 99 99.
Więcej informacji o spisie na stronie https://spisrolny.gov.pl/
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Maj 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie